Zdraví

Environmentální faktory obezity, které byste měli znát

Je víkend a vy sledujete nejnovější televizní seriál. Děj je tak poutavý, že se vám nechce vstávat a vařit jídlo. Proč si prostě neobjednat velký, sýrový, šťavnatý hamburger nebo pizzu a velkou limonádu na zapití? No, samozřejmě, o víkendu si můžete dopřát trochu volna. Ale uvědomujete si, že jste právě podlehli některým z nejrozšířenějších životních stylů dneška, které způsobují obezitu?

Někteří z nás mají k obezitě genetické předpoklady, odborníci však tvrdí, že současná „epidemie“ obezity souvisí spíše s faktory životního prostředí a chování, než s biologickými nebo genetickými faktory. Světová zdravotnická organizace definuje prostředí ve vztahu ke zdraví jako „všechny fyzikální, chemické a biologické faktory působící na člověka zvenčí a veškeré související chování“.

Velmi zjednodušeně řečeno, faktory životního prostředí, jako je klima, dostupnost a rozmanitost potravin, míra znečištění ovzduší, vody, plodin a domova, flóra a fauna a infrastruktura, ovlivňují náš životní styl a chování – například to, kde žijeme, co jíme, čím se živíme, jak cestujeme, jak se oblékáme, jak se rekreujeme a jak spíme. Všechny tyto faktory životního stylu a chování pak ovlivňují naše zdraví. Také obezita je výsledkem těchto faktorů životního stylu a chování. Podívejme se na 3 takové faktory životního stylu a prostředí, které ovlivňují obezitu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nedostatek fyzické aktivity

Jedním z nejčastějších environmentálních faktorů obezity je nedostatek fyzické aktivity. Vzhledem k tomu, že lidstvo přešlo ze zemědělského do průmyslového a v současné době digitálního věku, změnil se náš způsob práce z těžké práce na polích na sedavé zaměstnání u počítače. Tím se drasticky snížila naše fyzická aktivita, protože trávíme více času sezením.

Nevěnujeme se fyzickým aktivitám, jako je pravidelné cvičení nebo dokonce procházky. Přiznejme si, že abychom ušetřili čas, mnohem raději všude jezdíme autem, i když je vzdálenost krátká.

Většina z nás na úřadech, v nákupních centrech a na dalších místech raději jezdí výtahem nebo eskalátorem než jít po schodech, a to i v případě, že nemáme omezující zdravotní potíže.

Mnohem raději nakupujeme potraviny, oblečení, a dokonce i léky online, abychom se nemuseli trmácet do obchodních domů a přehrabovat se v regálech. Samozřejmě nelze popřít, že tím ušetříme čas. Ale také to znamená, že se vzdáváme i té trochy fyzické aktivity, kterou zvládneme po celodenním dřepění u kancelářského stolu.

Používání schodů místo výtahů, procházky v parku a vyhýbání se používání dopravních prostředků na krátké vzdálenosti jsou jedny z nejjednodušších způsobů, jak zajistit našemu tělu určitou formu pohybu.

Stále větším problémem je také obezita u dětí. Jedním z důvodů je zájem dětí o sledování televize nebo hraní počítačových her namísto venkovních aktivit, jako je hraní fotbalu nebo chození do parku.

Pokud máte chlupatého kamaráda, nechte děti, aby ho vzaly ven na procházku. Zahrajte si s dětmi o víkendu nějakou venkovní hru, jděte si společně zaplavat nebo je vezměte na výlet. Vazba mezi rodičem a dítětem, kterou tím posílíte, bude bonusem navíc.

  • Choďte po schodech a vykašlete se na výtah. Nejezděte autem, pokud je vzdálenost dosažitelná pěšky. O víkendech se s dětmi a domácími mazlíčky věnujte venkovním aktivitám.

Lákadla rychlého občerstvení a reklamy na potraviny

Na prostředí, kde se potraviny prodávají, záleží. Studie NHS dokázala spojit obezitu s demografickým rozložením provozoven rychlého občerstvení v různých čtvrtích Velké Británie. Pokud tedy pobýváte v místě s mnoha provozovnami rychlého občerstvení, můžete po náročném dni v práci raději vynechat vaření a najíst se v těchto restauracích, protože jídlo je levné, chutné a snadno dostupné.

Tyto potraviny jsou bohaté na kalorie, ale chudé na živiny, které vaše tělo potřebuje. Jsou také tučné a vedou k nadváze a obezitě.

Nejjednodušším způsobem, jak to obejít, je vařit si doma o víkendech snadná a trvanlivá jídla nebo si je připravit na všední dny předem. Nezapomeňte si však občas propašovat nějakou pochoutku, jen aby vás zdravé stravování neunavilo a nevzdali jste to v polovině programu hubnutí.

Děti i dospělí jsou ovlivňováni reklamami na potraviny vysílanými v televizi. Studie ukazuje, že reklama na potraviny má obrovský vliv na stravovací chování. Tento vliv je mnohem větší než preference značky. V této studii děti jedly o 45 % více, když byly vystaveny reklamě na potraviny.

Reklamám se nevyhnete, pokud nežijete v jeskyni, ale rozhodně můžete ovlivnit své stravovací návyky. Pokud vy nebo vaše dítě rádi mlsáte při sledování televize, mějte po ruce zdravé svačiny. Naplňte si menší misky a jezte pomalu.

  • O víkendu si vyhraďte nějaký čas na přípravu jídel, která se dají snadno uvařit a uskladnit. Zeleninu si předem nakrájejte a skladujte ji ve vzduchotěsných nádobách. Svačiny na celý týden si zabalte do sáčků na zip.
  • Při sledování televize si dejte mrkvové tyčinky s humusovým dipem – vaničku zmrzliny nahraďte miskou jogurtu s ovocnou přílohou.

Nízký socioekonomický status

Napadlo vás někdy, že riziko vzniku obezity nebo sklon k ní může záviset také na vašem socioekonomickém postavení? Váš „socioekonomický status“ označuje vaše postavení vůči ostatním na základě charakteristik, jako je příjem, kvalifikace, typ zaměstnání a místo, kde žijete.

Ačkoli bychom si obezitu přirozeně spojovali s bohatstvím, studie ukazují, že lidé s nižším socioekonomickým statusem jsou kvůli svému stravování a nedostatku fyzické aktivity náchylnější k obezitě.

Jejich strava je bohatší na sacharidy a nasycené tuky, které jsou často levnější než čerstvá zelenina a ovoce, celozrnné výrobky a vláknina. V místě bydliště mohou mít také omezený nebo žádný přístup k parkům, tělocvičnám nebo běžeckým tratím, což by mělo za následek nízkou fyzickou aktivitu, zejména u dětí.

Nízký socioekonomický status je také často spojen s nízkým vzděláním. To by zase mohlo mít za následek malou nebo žádnou informovanost o potřebě správné výživy a pohybových aktivit. Tento trend je výraznější u žen. U mužů se však vzdělání nezdá být faktorem a muži s vyššími příjmy jsou náchylnější k obezitě. Důvodem může být skutečnost, že souvislost mezi obezitou a socioekonomickým statusem není vždy lineární. Svou roli hraje také rasa a etnický původ.

Osvětové programy o správném výběru potravin a stravovacích návycích mohou zabránit obezitě u obyvatel s nízkým socioekonomickým statusem. Výživné potraviny nejsou vždy drahé. Stejně tak úroveň fyzické aktivity by neměla záviset na vybavení posilovny nebo běžecké dráhy.

  • I když nemáte přístup do tělocvičny, na běžeckou dráhu nebo do posilovny, zkuste kardio a silový trénink doma s využitím vlastní váhy.

Naše životní prostředí, životní styl a stravovací návyky ovlivňují to, jak jsme zdraví, a úzce souvisí s obezitou. Pro udržení zdraví je důležitá přiměřená fyzická aktivita a konzumace zdravých potravin.