Potraviny kterým se vyhnout pro zmírnění příznaků IBS

Naše strava hraje důležitou roli při udržování našeho těla v kondici a zdravém stavu. Důležitost vyvážené stravy se zdvojnásobuje, pokud máte nějaké základní zdravotní potíže.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je závažné onemocnění trávicího traktu a většina osob trpících IBS není diagnostikována. IBS trpí na celém světě miliony lidí.

Křeče nebo bolesti břicha, nadýmání, změny střevních návyků, průjem a zácpa patří mezi běžné příznaky tohoto onemocnění.

Někdy si můžete všimnout, že některé z těchto příznaků se spustí, když zkonzumujete něco, co podráždí vaše střeva. Proto je nezbytné dávat pozor na to, co jíte, abyste se vyhnuli zhoršení nepříjemných příznaků.

Změna stravovacích návyků tím, že identifikujete potraviny, které vyvolávají příznaky IBS, je jedním z prvních kroků, jak zmírnit IBS.

Zde je seznam skupin potravin, kterým byste se měli vyhnout, pokud trpíte IBS. Než provedete jakékoli změny ve svém jídelníčku, nezapomeňte je konzultovat se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že děláte správnou věc.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Mléčné výrobky

Většina lidí, kteří trpí příznaky IBS, trpí intolerancí nebo citlivostí na laktózu. Laktóza je přírodní cukr, který se nachází v mléce a mléčných výrobcích. Proto se doporučuje vyhýbat se mléčným výrobkům, které mají vysoký obsah laktózy.

Mezi potraviny s vysokým obsahem laktózy patří mléko, jogurt, pudink, zmrzlina, cottage, tvaroh, sýr ricotta, mascarpone atd.

Náhrada: Mezi zdravé náhrady mléčných výrobků patří mléko bez laktózy, rýžové mléko, mandlové mléko, kokosové mléko, jogurt bez laktózy, tvrdé sýry jako feta a brie.

2. Potraviny s vysokým obsahem fruktózy

Fruktóza je známá také jako ovocný cukr a jedná se o přirozeně se vyskytující cukr, který je obsažen v ovoci, medu a zelenině. Fruktóza se nachází také v komerčně dostupných sladidlech a přidaných cukrech, jako je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Pokud je fruktóza konzumována ve velkém množství, může u některých lidí způsobit průjem. Pokud se fruktóza v těle špatně vstřebává, fermentuje v tlustém střevě a vytváří plyn, který u některých lidí s IBS způsobuje příznaky, jako je nadýmání.

Proto je důležité hlídat si porce ovoce, které denně sníte. Je dobré sníst maximálně tři porce ovoce denně. Bylo totiž zjištěno, že dieta s nízkým obsahem fruktózy u některých pacientů zlepšuje příznaky IBS.

Mezi ovoce s vysokým obsahem fruktózy, které by se mělo kontrolovat, patří jablka, hrušky, broskve, třešně, mango a vodní meloun. Kromě ovoce obsahují fruktózu také med a nektar z agáve, které by se měly užívat ve velmi malém množství.

Náhrada: Mezi zdravé náhrady ovoce s vysokým obsahem fruktózy patří například banány, borůvky, meloun kantalupe, grapefruit, medovník, kiwi, citron, limetka, pomeranče a jahody.

3. Potraviny s vysokým obsahem fruktanů

Fruktany jsou typem sacharidů, které jsou přítomny v mnoha potravinách, jež denně konzumujeme. Fruktany se v lidském těle špatně tráví, protože nám chybí enzym, který je k jejich trávení potřebný.

Proto jsou fruktany z potravin fermentovány v tlustém střevě. To vede k tvorbě plynů a pro normálního člověka to nemusí představovat problém. U osob s citlivým trávicím systémem to však může vyvolat jejich příznaky.

Fruktany jsou obsaženy v ovoci, jako jsou datle, fíky, švestky; v zelenině, jako je česnek, pórek, cibule; v obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen; v ořeších, jako jsou kešu, pistácie; a v luštěninách, jako jsou ledvinové a černé fazole.

Úplné omezení fruktanů může být obtížné, je však důležité tyto potraviny omezit. Jinými slovy, udržujte jejich porce v malých dávkách.

Náhrada: Nahraďte zeleninu s vysokým obsahem fruktanů jinými druhy, jako jsou bambusové výhonky, fazolové klíčky, bok choy, mrkev, pažitka, okurky, lilek, zázvor, hlávkový salát, olivy, pastinák, brambory, jarní cibulka a tuřín. Vybírejte si ořechy, jako jsou mandle, makadamové ořechy, arašídy, piniové oříšky a vlašské ořechy, a omezte jejich množství na 10-15 kusů.

4. Cukerné alkoholy

Cukerné alkoholy jsou také známé jako polyoly, a pokud máte IBS nebo citlivý trávicí systém, je lepší se jim vyhnout.

Některé cukerné alkoholy jsou obsaženy v ovoci, jako jsou jablka, meruňky, ostružiny, třešně, nektarinky, hrušky, broskve, švestky a meloun, a v zelenině, jako je květák, houby a sněžný hrášek.

Většina z nich se však vyrábí komerčně a lidské tělo je nedokáže strávit. Mezi nejběžnější cukerné alkoholy patří sorbitol, mannitol, xylitol, maltitol a isomalt, které jsou obsaženy ve žvýkačkách a mentolových bonbonech bez cukru, a v kapkách proti kašli.

Konzumace jejich velkého množství v krátkém časovém úseku může způsobit plynatost a příznaky nadýmání, což pacientům s IBS neprospívá.

Náhrada: V závislosti na tom, co u vás IBS vyvolává, můžete cukerné alkoholy nahradit kokosovým cukrem nebo javorovým sirupem či jinými sladidly (nejlépe přírodními), která nezhoršují vaše příznaky.

Příznaky IBS se u jednotlivých lidí liší, stejně jako potraviny, které je vyvolávají. Proto je důležité zjistit, co způsobuje vaše podráždění, abyste mohli vyloučit nebo omezit jejich konzumaci.

Je důležité vědět, co jíte, a je důležité vědět, jak a kdy jíst. Pravidelné stravování, správné žvýkání jídla a vyhýbání se nočním svačinám může pomoci zmírnit příznaky IBS.

Nezapomeňte o nových změnách v jídelníčku nebo životosprávě informovat svého lékaře dříve, než s nimi začnete.