Zdraví

Přírodní metody prevence ospalosti během dne

Spánek je pro zdraví člověka naprosto zásadní. Nedostatek spánku může mít obrovský negativní dopad na pohodu člověka. Může způsobit předčasnou ospalost a ovlivnit pracovní návyky. Může nás zanechat unavené a neschopné soustředit se na daný úkol. Tento stav se také nazývá hypersomnie (zvýšená spavost) nebo hypersomnolence (nadměrná spavost).

Ospalost je obvykle důsledkem nedostatku spánku nebo narušeného spánku. Nadměrná ospalost během dne může svědčit o poruše spánku. Dalšími aspekty, které způsobují ospalost v nevhodnou dobu, jsou deprese, úzkost, stres a nuda. Příležitostně bývá příčinou také zneužívání alkoholu, léky na předpis a jiné zdravotní potíže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Mezi běžné příznaky ospalosti patří nadměrná ospalost během dne, letargie, podrážděnost, zapomnětlivost a méně energie.

Naštěstí nám jednoduché techniky a drobné změny životního stylu mohou pomoci ospalost překonat a zvrátit její účinek.

Brzy vstávat a svítit

Vstávání s ptáky je velmi zdravý zvyk. A slovem „svítit“ máme na mysli, že se každé ráno musíte vystavit dobrodiní trochy slunečního světla. Sluneční světlo pomáhá tělu produkovat vitamin D. Hlavním zdrojem vitaminu D u lidí je vystavení se UV záření. Studie prokázaly, že nedostatek vitaminu D je spojen s problémy se spánkem a mohl by způsobovat ospalost během dne. Svižná procházka na mírném ranním slunci může udělat zázraky s vaším zdravím. Sluneční světlo pomáhá regulovat cyklus spánku a bdění, protože pomáhá mozku zaregistrovat, že je čas vstávat.

Pijte zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a má další vlastnosti, které mohou zvýšit vaši energii a výdrž, jež vydrží několik hodin, a zabránit tak ospalosti. Zlepšuje duševní soustředění a pomáhá překonávat stres a únavu. Polyfenoly obsažené v zeleném čaji navíc podporují lepší spánek. Zařaďte tento zázračný nápoj do svého jídelníčku a konzumujte ho s mírou, kdykoli je to třeba. Příprava zeleného čaje je jednoduchá.

Do šálku horké vody přidejte 1 čajovou lžičku lístků zeleného čaje.
Přikryjte a nechte 5 minut louhovat.
Sceďte, oslaďte medem a vypijte.

Pravidelně cvičte

I když ne každý den, cvičte 30 minut alespoň 4-5 dní v týdnu. Pravidelné cvičení zlepšuje bdělost a energii, čímž zabraňuje ospalosti během dne. Zlepšuje také kvalitu vašeho nočního spánku. Zvažte cvičení venku, protože tak zabijete tři mouchy jednou ranou – můžete využít výhod ranního slunce, vdechovat čerstvý vzduch, který udržuje váš mozek aktivní, a cvičením si udržíte kondici a zabráníte ospalosti během dne. Pokud můžete, posilněte svůj fitness režim meditací a jógou.

Projděte se svižnou chůzí po dobu 30 minut. Vyhněte se běžeckému pásu a procházejte se pokud možno venku.

Provádějte protahovací cviky, které vám dodají energii.

Meditace je účinná metoda, jak zklidnit zahlcenou mysl a zůstat bdělý.

Cvičení dechových cvičení může zlepšit krevní oběh a zabránit ospalosti a stresu během dne.

Cvičte jógu, starobylou techniku, která zlepšuje celkovou kvalitu života.

Netlačte se do cvičení tak, abyste se přetížili. Poznejte své limity.

Umyjte si obličej studenou vodou

Když si obličej opláchnete studenou vodou, můžete se okamžitě probrat a zahnat ospalost. Náhlá změna teploty vás probudí a může vám dodat energii, což vám pomůže lépe se soustředit na jakoukoli činnost. Chcete-li zvýraznit bdělost, postavte se po omytí obličeje studenou vodou čelem k proudu studeného vzduchu z klimatizace. I ranní studená sprcha může zabránit ospalosti během dne a zlepšit váš krevní oběh.

Konzumujte zdravé potraviny

Zdravá strava je pro prevenci ospalosti během dne zásadní. Vyvážená a výživná strava vás udrží energické a bdělé po celý den. Snídaně je důležitým jídlem dne a nesmí se vynechávat. Vynechání snídaně má za následek nízkou hladinu cukru v krvi, která způsobuje ztrátu energie. Zdravá snídaně zahrnuje potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin a komplexních sacharidů.

Součástí snídaně musí být celozrnné pečivo, ovoce bohaté na vlákninu, cereálie, ovesné vločky, ořechy, mléko, jogurt, vejce, tvaroh a smoothie. Oběd mějte lehký. Přejídání způsobuje také ospalost. Dbejte na to, abyste se vyhýbali mastným jídlům, protože mají tendenci vyvolávat ospalost. Také večeři dojezte alespoň dvě hodiny před spaním. Udržujte tělo hydratované konzumací potravin, které přirozeně obsahují vodu, jako jsou jogurt, brokolice, mrkev, okurky, meloun, pomeranče a grapefruity.

Vyhýbejte se potravinám, které způsobují ospalost

Během dne se vyhýbejte pečivu, těstovinám, bramborám a bílé rýži, protože mohou způsobovat ospalost.

Vyhýbejte se nápojům s kofeinem, zejména před spaním, protože mohou narušovat spánek. Ačkoli vás kofein povzbuzuje a udržuje ve střehu, je to dočasný stimulant a později během dne může způsobit ospalost.

Během dne se vyhýbejte alkoholu.

Vyhýbejte se potravinám, jako je zpracované a uzené maso, potraviny s přidanými cukry a nezdravé potraviny.

Vyhledávejte omega-3

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou vhodné pro podporu spánku. Dobrý spánek zabrání ospalosti během dne. Na omega-3 jsou bohaté potraviny jako losos, pstruh, sardinky, makrela, tuňák, vlašské ořechy, lněná semínka, arašídové máslo, vejce, sója a sójové výrobky. Studie Oxfordské univerzity zjistila souvislost mezi vyšším obsahem omega-3 DHA a lepším spánkem. Vyšší hladina omega-3 DHA s dlouhým řetězcem v krvi (hlavní omega-3 mastná kyselina, která se nachází v mozku), úzce souvisí s lepším spánkem, menším spánkovým vzdorem, parasomnií a poruchami spánku. Kromě toho omega-3 také udržují duševní bdělost.

Pijte citronovou vodu

Další účinnou metodou boje proti ospalosti během dne je ranní pití citronové vody, která udržuje tělo hydratované a odplavuje toxiny. Dehydratace snižuje přísun kyslíku do mozku, což způsobuje únavu a ospalost. Po probuzení vypijte nalačno sklenici citronové vody. Kdykoli se budete cítit ospalí, sáhněte po osvěžující sklenici vody s citronem. Její příprava je snadná. Vymačkejte šťávu z poloviny citronu do sklenice s přečištěnou, vlažnou vodou. Pro zlepšení chuti a prospěšnosti můžete přidat několik kapek medu.

Použití aromaterapie

Vdechování vůní některých bylin, koření a květin může navodit pocit bdělosti a zahnat zívání. Aromaterapie má také pozitivní vliv na zklidnění nervů a udržuje mysl ve střehu. K aromaterapii se výborně hodí éterické oleje z mnoha rostlin a bylin, například máty peprné, rozmarýnu a bazalky. Nejjednodušší metodou je dát několik kapek esenciálního oleje na kapesník nebo ubrousek a inhalovat je, kdykoli se cítíte ospalí.

Dodržujte pravidelný spánkový režim

Dvěma hlavními příčinami ospalosti během dne jsou narušený spánek a nedostatek spánku. Pro prevenci ospalosti během dne je proto důležité dodržovat pravidelný spánkový režim. Příznakům, jako je únava, stres, ztráta energie a dokonce deprese, lze předcházet tím, že si každou noc dopřejete 7-8 hodin zdravého spánku.

Dodržujte spánkový režim. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, aby si vnitřní hodiny vašeho těla na tento zvyk zvykly.

Zajistěte, aby vaše ložnice byla zcela zatemněná, a zabraňte jakémukoli vnějšímu světlu.

Kvalitní matrace a polštáře pomáhají zlepšit kvalitu spánku.

Čtení knihy nebo relaxační protahovací cvičení jógy před spaním podporuje kvalitní spánek.

Omezte čas strávený zíráním na obrazovku počítače, televize nebo telefonu před spaním.

Jednoduché tipy, jak předcházet ospalosti

Kdykoli pocítíte ospalost, vstaňte a 5 minut se procházejte.

Žvýkání žvýkačky bez cukru může také pomoci zahnat ospalost během dne.

V práci si dělejte krátké přestávky, abyste si osvěžili mysl.

Na pracovišti si udržujte pořádek a čistotu. To vás bude motivovat k aktivitě.

Akupresura je osvědčenou metodou ke snížení letargie a ospalosti.

Ospalost mohou způsobovat i některé léky na předpis. Žádné léky však nevysazujte bez konzultace s lékařem.