Zdraví

Problémy se spánkem a jak je můžete vyřešit

Dobrý spánek se stává stále vzdálenější myšlenkou díky rostoucímu počtu rozptylujících faktorů, které způsobují, že jsme vzhůru dlouho do noci, když nás ráno čeká práce nebo škola. Pokud vám to připadá povědomé, je načase některé věci změnit.

S malou pomocí vědy se v nedávné minulosti podařilo přijít na kloub mnoha problémům spojeným se spánkem. Zajímá-li vás, jak na to, věda nám umožnila pochopit, jaké jsou správné polohy při různých problémech se spánkem a jakým činnostem bychom se měli před spaním vyhnout, protože mají tendenci unavovat mozek.

Zde je 9 problémů se spánkem, se kterými jste se pravděpodobně setkali, a jak je díky vědě můžete vyřešit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bolest ramen

Pokud často spíte na boku, je pravděpodobné, že vás nakonec budou bolet ramena.

Nespěte na straně ramene, které vás bolí, a raději si lehněte na záda. Jeden polštář si dejte pod hlavu a druhý na břicho – polštář na břiše při spánku obejměte. Tím udržíte ramena na svém místě.

Pokud vám ležení na zádech nevyhovuje, spěte na straně, která nebolí. Nohy posuňte trochu k hrudníku a mezi koleny mějte polštář. Mějte na paměti, že během spánku nesmíte mít ruce pod hlavou, protože to pravděpodobně způsobuje a zvyšuje nepohodlí ramen.

Spát na břiše, když vás bolí ramena, také není dobrý nápad, protože se říká, že se ramena špatně vyrovnávají.

Bolesti krku

Dalším častým spánkovým problémem je bolest krku, k níž mohou přispívat polštáře.

Lehněte si na záda s rukama po stranách – pod hlavu a pod každou ruku si položte polštář. Výzkumy naznačují, že při bolestech krku se docela dobře osvědčují pevné latexové polštáře.

Pokud je pro vás pohodlnější spát na boku, dbejte na to, aby váš polštář nebyl silnější než 15 cm. Velmi tlustý polštář pravděpodobně způsobí, že vás bude bolet krk a bude vám to nepříjemné.

Při bolestech krku je nejlepší nespát na břiše, protože ležení na břiše s hlavou otočenou na jednu stranu zatěžuje krk.

Bolesti zad

Bolesti zad jsou neuvěřitelně častým problémem při spánku. Pokud vás zajímá, proč je tak častá, je to buď nesprávné držení těla, nebo používání nevhodné matrace. Je důležité zajistit, aby byly zachovány normální křivky páteře a aby matrace nebyla příliš měkká.

Při bolestech zad je ideální spát na zádech. Polštář pod koleny může pomoci při obnově křivek páteře a případného napětí, které můžete pociťovat ve šlachách. Větší úlevu a oporu vám může přinést také umístění srolovaného ručníku pod spodní část zad.

Pokud vám spánek na zádech nevyhovuje, posuňte nohy trochu směrem k hrudníku a zároveň udržujte záda v oblouku. Mezi kolena si položte polštář, abyste předešli namáhání dolní části zad.

Spaní na břiše není při bolestech zad dobrý nápad. Pokud však opravdu musíte, pak nezapomeňte mít polštář pod pánví.

Nemůžete usnout

Pokud máte ve zvyku mít každou noc kolem sebe své přístroje, je načase to změnit.

Pokud máte každý večer problémy s usínáním, může odložení všech elektronických přístrojů včetně telefonu během spánku udělat zázraky. Říká se, že světlo z obrazovek ovlivňuje spánek s rychlými očními pohyby (REM).

Kofeinu v jakékoli podobě byste se měli za každou cenu vyhnout alespoň 6 hodin před tím, než jdete spát. Zajistěte svému tělu potřebnou fyzickou aktivitu tím, že si každé ráno zacvičíte. To vám pravděpodobně pomůže rychleji usnout díky zlepšení krevního oběhu.

Nemůžete vydržet spát

Pokud se často budíte uprostřed spánku, znamená to, že teplota ve vaší místnosti není pro spánek příznivá. Ideální teplota je přibližně 18-22 stupňů C.

Také pokud si myslíte, že vám v takových případech pomůže ke spánku alkohol, jste na omylu. Vypití i malého množství alkoholu každý den před spaním se může dlouhodobě podepsat na vašem zdraví.

Problémy se vstáváním

Zatímco mnoho z nás si rádo dopřeje o víkendu nějakou tu hodinu spánku navíc, nedůsledný spánkový režim v průběhu týdne může hrát roli v tom, že máte potíže s probouzením. Vědci tento problém označili jako „sociální jetlag“. Výzkum naznačuje, že vstávání ve stejnou dobu každé ráno může tomuto jevu zabránit.

Přílišné chrápání

Zajímá vás, proč často chrápete? Je to proto, že se vaše horní cesty dýchací (které zahrnují nosní dutinu a hrdlo) zužují, což omezuje proudění vzduchu. To způsobuje vibrace okolních tkání, které produkují hluk a nutí vás chrápat.

Když spíte na zádech, mohou tkáně kolem horních cest dýchacích omezovat vaše dýchání. Místo na zádech proto při spánku ležte na boku.

Vyvarujte se používání velmi měkkého polštáře. Ten způsobí, že se vaše hlava zakloní dozadu a chrápání se zvýší. Použití dalšího polštáře pod hlavou nebo zvýšení úrovně čela postele může pomoci chrápání omezit. Můžete si také vyčistit dutiny solným roztokem.

Křeče v nohou

Noční křeče v nohou jsou běžným jevem. Jsou důsledkem stažení lýtkových svalů a obvykle se objevují, když máte svalovou únavu nebo poškození nervů. Pokud se s tímto problémem potýkáte často, je dobré navštívit lékaře. Protahování, jóga a masáže nohou jsou způsoby, jak se jich můžete zbavit.

Kyselý reflux

Pokud trpíte refluxem kyselin, spěte na levém boku. Zabráníte tak tomu, aby se obsah žaludku vracel zpět do jícnu. Pokud však problém přetrvává delší dobu, určitě se poraďte se svým lékařem.

Až budete mít příště tyto problémy, vzpomeňte si na jednoduché prostředky, které můžete vyzkoušet, abyste je zmírnili a užili si klidný spánek.