Úžasné výhody konzumace datlí pro celkové zdraví

Datle jsou známé jako zázračné ovoce, a to z dobrého důvodu. Nejenže výborně chutnají, ale jsou také úžasně zdravé a přinášejí celou řadu výhod. Navíc jsou všestranným ovocem – dají se jíst syrové a lze je také přidávat do nejrůznějších pokrmů a nápojů. Přínosy datlí sahají od pomoci při léčbě břišních potíží, přes nabírání svalové hmoty v těle, až po určitou léčbu sexuálních dysfunkcí. Datle jsou také až po okraj nabité nejrůznějšími živinami, od vitaminů a cukru až po důležité minerály, jako je hořčík a draslík. Tyto živiny hrají zásadní roli při udržování zdraví našeho těla. Níže uvádíme některé z nejlepších výhod, které datle nabízejí:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Posilují kosti

Datle obsahují nejrůznější minerály, které pomáhají posilovat kosti a podporují celkové zdraví kostí. Jsou také opravdu skvělé při odvracení nemocí, jako je osteoporóza. Nejdůležitějšími minerály, které napomáhají zdraví kostí, jsou selen, hořčík, měď a mangan a datle jsou těchto minerálů plné. Proto se lidem ohroženým zhoršujícím se zdravím kostí, jako jsou starší ženy, doporučuje, aby s přibývajícím věkem jedli co nejvíce datlí.

Zmírňují zácpu

Datle patří do kategorie projímavých potravin a pomáhají zmírnit zácpu u lidí, u kterých se často vyskytuje. Nejlepší způsob, jak získat z datlí žádoucí projímavý účinek, je namočit je přes noc do vody. Díky tomu datle získají konzistenci podobnou sirupu, který lze druhý den ráno konzumovat jako nápoj, a který poskytuje optimální výsledky. Datle totiž obsahují velké množství rozpustné vlákniny, která je nedílnou součástí zdraví trávicího traktu, pomáhá hladkému pohybu potravy v trávicím traktu a zdravému pohybu střev.

Pomáhají při alergiích

Datle obsahují zdravé množství organické síry, a přestože se nejedná o nejběžnější minerál, který se nachází v potravinách, přináší některé důležité výhody. Jednou z nich je schopnost organické síry snižovat účinek alergických reakcí a sezónních alergií. Ukazuje se, že organické sloučeniny síry mají pozitivní a důležitý vliv na sezónní alergickou rýmu, a že snižují nepříjemné pocity a intenzitu alergie. I když se tím alergie přímo nevyléčí, pozitivní účinky jsou pozoruhodné.

Udrží chudokrevnost na uzdě

Anémie vzniká při nízké hladině železa v krevním oběhu a může mít za následek mimo jiné slabost, letargii, nedostatek energie, únavu a nepravidelnou menstruaci. Datle pomáhají přirozeně podporovat léčbu anémie, protože obsahují vysoké množství železa. Lze je užívat jako přírodní doplněk stravy, nebo je konzumovat spolu s jinými způsoby léčby anémie, aby se dosáhlo lepších výsledků.

Zvyšují hladinu energie

Pokud hledáte svačinu, která vám rychle dodá energii a zároveň je zdravá, datle jsou skvělou volbou. Obsahují vysoké množství přírodních cukrů, jako je glukóza, fruktóza a sacharóza, které mohou tělu pomoci získat tolik potřebnou vzpruhu, obzvláště během ospalého dne. Pokud často cvičíte nebo se účastníte aktivit, které vás mohou vyčerpat, mít v tašce nebo po ruce několik datlí vám může skutečně pomoci, abyste z tréninku nebo cvičení vytěžili maximum.

Zlepšují kardiovaskulární zdraví

Datle jsou bohatým zdrojem draslíku, což je mimořádně důležitý minerál, pokud jde o zdraví kardiovaskulárního systému. Ukázalo se, že draslík pomáhá snižovat riziko mrtvice, zejména u žen. Kromě toho se ukázalo, že datle snižují hladinu LDL cholesterolu v těle, který se významně podílí na vzniku srdečních onemocnění, jako je infarkt, oslabení srdce, ucpávání tepen a mrtvice. Nejoptimálnějšího účinku datlí dosáhnete, když je přes noc ponoříte do vody a následující ráno tento sirup vypijete.

Pomáhají léčit sexuální dysfunkce

Palmové datle a datlový olej ovlivňují sexuální funkce u mužů, protože obsahují velké množství estradiolu a flavonoidních složek. Pomáhají zvyšovat počet spermií i zlepšovat jejich pohyblivost, a také vedou ke zvýšení hmotnosti a velikosti varlat. Kromě toho se ukazuje, že datle také zlepšují sexuální výdrž a zdatnost, a jsou také vynikajícím afrodiziakem. To vše přispívá ke zlepšení sexuální dysfunkce.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: PharmEasy , Mishry , Healthline