Zdraví

Migréna u dětí: Příznaky a způsoby, jak se projevuje

Záchvat migrény bývá často zaměňován s jinými nemocemi, protože děti nejsou schopny vysvětlit spouštěcí faktory a místo bolesti. Pro rodiče může být poměrně obtížné popsat lékaři podrobnosti, a teprve důkladná diagnostika pomůže dobrat se příčiny, a poté nemoc začít léčit.

Se záchvaty migrény je spojena řada známých příznaků, jako jsou gastrointestinální poruchy, strach, rozmazané vidění, pocení, bolest, zvracení, nevolnost a poruchy spánku. Běžně uváděnými příznaky migrény u dětí jsou nevolnost s tupou a palčivou bolestí, a dále pocit napětí a tlaku v oblasti čela. Velmi důležitá je specifická léčba přizpůsobená potřebám dítěte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky migrény u dětí

Nevolnost a zvracení

Migréna je silná bolest hlavy, která se může podepsat na fyzické i psychické pohodě dětí. Nevolnost a zvracení jsou nejčastějšími příznaky záchvatu migrény. Nesnesitelná bolest může vyvolat i zvracení, a to i v případě, že nic nejedly. Tyto záchvaty migrény jsou často spojeny také s nevolností z pohybu.

Břišní migréna, porucha související s migrénou, se pozná podle gastrointestinálních příznaků, které se u dětí opakovaně objevují těsně před nástupem bolesti hlavy, a někdy dokonce nejsou doprovázeny bolestí hlavy. Syndrom cyklického zvracení je další břišní porucha, která se vyznačuje častými epizodami zvracení a závratí. Spánek je nejúčinnějším prostředkem ke zmírnění příznaků, jako je nevolnost a únava.

Poruchy vidění a halucinace

Bolest hlavy mohou často doprovázet zrakové poruchy, které ukazují na závažnost migrenózního záchvatu. Tyto zrakové příznaky bývají u každého dítěte jedinečné, a proto je nelze srovnávat s příznaky jiných dětí. Postižené dítě může během epizody silné bolesti hlavy vidět skvrny, mít rozmazané vidění nebo halucinace.

Tento příznak vážně ovlivňuje děti navštěvující školu, protože se nemohou soustředit na učení. Takové halucinace do značné míry ovlivňují emocionální zdraví dítěte, protože v něm vzbuzují neustálý strach z neobvyklých událostí, které se zdánlivě dějí z ničeho nic.

Strach z bolesti a selhání

Děti s migrénami mají neustálý strach z neúspěchu ve škole, jsou zklamané a vykazují extrémně nízké sebevědomí. Žijí také ve strachu z nesnesitelné bolesti, která je při migrenózním záchvatu obvykle běžná a která je na určitou dobu vyřadí z provozu. Strach z bolesti vyvolává pocit nejistoty, neustálý stres a deprese, které ovlivňují vývoj a zdraví dětí.

Ukazuje se, že navození důvěry a poskytnutí opatření k posouzení a řešení strachu u dětí je účinné. Toho lze dosáhnout jejich zapojením do každodenních činností a posílením jejich sebedůvěry tím, že je nebudete odkládat stranou.

Poruchy spánku

U dětí s migrénou dochází k větším poruchám spánku. Tyto poruchy mohou způsobit, že děti zameškají školu, a vést k větším problémům s chováním. Ve spánkovém režimu těchto dětí převládá neklidný spánek a noční můry.

Mezi poruchy spánku patří nadměrná denní spavost, narkolepsie a nespavost. Narkolepsie spojená s migrénou často způsobuje silnou únavu a neklid. Řízení spánku a léčba zaměřená na pravidelnost spánkových návyků a rutiny může výrazně zmírnit příznaky bolesti hlavy.

Nadměrné pocení při závrati

Postižené děti jsou při záchvatu migrény bledé, ztrácejí rovnováhu a mohou dokonce omdlít z nadměrného pocení. U některých se mohou ve vzácných případech vyskytnout záchvaty. Hojné pocení může během záchvatu migrény vyvolat příznaky paniky. Migréna spojená s panickými záchvaty způsobuje vážné emoční poruchy a může zhoršit kvalitu života. Tyto příznaky migrény vyžadují specifický terapeutický přístup zahrnující kognitivní a behaviorální terapii.

Migréna představuje pro děti a jejich rodiče závažný problém a je třeba ji včas léčit vyhýbáním se spouštěčům a rychlou lékařskou péčí. Léčba pomocí pravidelného režimu před spaním, vyhýbání se určitým potravinám a situacím, a analgetika mohou pomoci zmírnit příznaky migrény u dětí.