Zdraví

Nebezpečné účinky saunování, na které je třeba dávat pozor

Když si představíte saunu, vybaví se vám osvěžující parní lázeň, při které se zpotíte, ale zároveň se uvolníte. Saunování se používá již stovky let nejen jako prostředek k relaxaci a omlazení, ale také k léčení a uzdravování. Studie zjistily, že saunování může být účinným způsobem, jak pomoci při léčbě mnoha onemocnění, jako je hypertenze, městnavé srdeční selhání a chronická obstrukční plicní nemoc. Existují také důkazy, že sauny mají schopnost očišťovat a detoxikovat organismus. Ačkoli je návštěva sauny obecně považována za bezpečnou, není úplně bez rizika. Zde je několik z nich, na které byste si měli dát pozor.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Popáleniny

I když si možná myslíte, že je samozřejmostí být opatrný a v parní lázni se nespálit, možná byste byli překvapeni počtem lidí, kteří se dostanou do nemocnice kvůli popáleninám způsobeným saunováním. Statistiky ukazují, že ve Finsku si jedna popálenina denně při saunování vyžádá hospitalizaci a každá čtvrtá popálenina je způsobena saunováním. Ačkoli většina kontaktních popálenin je náhodná a snadno se léčí, i tyto nehody mohou být vážné. Teplota v sauně může často dosahovat 90 stupňů Celsia a někdy i více. Pokud si nedáte pozor, mohou popáleniny horkým vzduchem proniknout všemi vrstvami kůže a způsobit popáleniny třetího stupně, které vyžadují chirurgický zákrok, a v krajním případě dokonce amputaci.

Obtíže při početí

Pokud jste muž, který se snaží o dítě, nemusí být pro vás sauna tím nejlepším místem. Pobyt v sauně zvyšuje tělesnou teplotu, což není příznivé pro růst spermií. Výsledkem by mohl být pokles počtu vašich spermií způsobující potíže s početím. Studie sice zjistily, že tento účinek je dočasný a vratný, ale podle konkrétní studie může trvat až pět týdnů, než se počet vašich spermií vrátí do normálu. Saunování by se měly vyhnout také těhotné ženy, aby se předešlo abnormalitám embrya nebo plodu.

Plísňové infekce

Teplé a vlhké prostředí v sauně může být živnou půdou pro mnoho různých druhů mikroorganismů. Návštěva sauny může způsobit náchylnost k běžným plísňovým infekcím, jako je plíseň nehtů na nohou a atletická noha. Časopis Journal of the American Medical Association zdokumentoval případ mladého muže, u kterého se po pravidelném navštěvování sauny objevila horečka a zimnice. Důvodem bylo plesnivé vědro, které se používalo k přelévání vody přes saunová kamna. To, že je v místnosti pára, tedy neznamená, že je sterilní.

Kontaminace vody

Při saunování se potíte a dochází ke ztrátě vody přes kůži. Žízeň je přirozenou reakcí na dehydrataci a pobyt v sauně ve vás vyvolá pocit žízně. Zachovávejte však opatrnost ohledně vody, kterou v sauně pijete, zejména když cestujete. Sauna může být napojena na studniční vodu nebo jiné zdroje nepitné vody, která není bezpečná pro pití. V případě, kdy byla testována voda z deseti tureckých lázní nacházejících se v alžírském Sidi Bel Abbes, bylo zjištěno, že 50 % z nich bylo kontaminováno fekáliemi.

Iluze hubnutí

Možná jste se setkali s propagací, která tvrdí, že saunování dokáže rozpustit tělesný tuk jako máslo na rozpálené pánvi. Bohužel, vaše tělo takto nefunguje. Když trávíte čas v sauně, nevyhnutelně se potíte a nakonec ztratíte spoustu vody. Tělesný tuk se však rozpouští pouze tehdy, když se zvýší rychlost metabolismu a vaše tělo začne využívat uložený tuk k tvorbě energie. Pocení, které zažíváte v sauně, je pouze ztráta množství vody, které se samozřejmě vrátí zpět, když pijete vodu a další tekutiny.

Pravidelné používání sauny může být skvělým způsobem, jak omladit své tělo. Pokud však dodržíte několik opatření, můžete se ujistit, že si při tom neublížíte. Naslouchejte svému tělu a zůstávejte v sauně jen do té doby, dokud se cítíte pohodlně. Vyjděte ven, jakmile ucítíte pálení na kůži. Dávejte pozor na kluzkou podlahu a seďte dál od parních trubek. Před vstupem do sauny také nepijte alkohol. Omdlení v sauně může mít fatální následky.