Zdraví

První pomoc a domácí prostředky na včelí bodnutí

Bodla vás včela, když jste se potulovali po zahradě? Včelí bodnutí může hodně bolet, ale nemusí vždy znamenat cestu na pohotovost. Zde jsou informace, které potřebujete znát, abyste se mohli rozhodnout, zda spěchat pro lékařskou pomoc, nebo se vydat do kuchyně či na zahradu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co se stane, když vás bodne včela?

Když vás bodne včela, zejména včela medonosná, uvízne vám v těle ostnaté žihadlo, na kterém je připevněn jedový váček. Jed a případné zárodky z těla včely mohou ve vašem těle vyvolat reakce.

Reakce na včelí bodnutí se projevují na třech různých úrovních – lokální, systémové nebo anafylaktické.

Lokální reakce se projevuje bolestí, otokem, svěděním a citlivostí, které se mohou zvyšovat po dobu 2-3 dnů a poté postupně ustupovat.

Systémová nebo generalizovaná reakce se pravděpodobně dostaví během několika minut po bodnutí a projeví se vyrážkou po celém těle, nevolností, sípáním, zvracením, bolestí žaludku nebo dokonce mdlobami.

Anafylaktická reakce je extrémní formou systémové reakce. Může se projevit během několika sekund a znamená potíže s dýcháním, zmatenost, zvracení a pokles krevního tlaku. Může vést až k selhání dýchání. Tato reakce by mohla být při absenci včasné lékařské pomoci smrtelná.

Infekce způsobené včelím bodnutím jsou velmi vzácné a nebyly studovány jako lékařský fenomén. U oběti se sníženou imunitou by však mohlo dojít k infekci v důsledku včelího bodnutí.

Okamžité kroky po bodnutí včelou

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

Nemůžete pořádně dýchat, zvracíte nebo se cítíte nejistě. Může vám také naskočit kopřivka a dokonce můžete ztratit vědomí. To mohou být příznaky systémové reakce nebo anafylaktického záchvatu, protože jste na včelí bodnutí alergičtí.

Včelí bodnutí je blízko úst nebo nosu, případně v nich. Komplikace v těchto oblastech mohou narušit dýchání.

Pokud však včelí bodnutí způsobuje bolest, zarudnutí, otok a svědění, ale můžete normálně dýchat, jedná se o běžnou reakci na včelí bodnutí. Tato reakce bude stále bolet a bude vám nepříjemná, ale nebude nebezpečná jako anafylaktická reakce. Rychlý lék najdete přímo doma.

Porozumění alergii na včelí bodnutí

Když je někdo alergický na hmyzí bodnutí, jeho imunitní systém přehnaně reaguje na jed. U člověka s alergií na včelí bodnutí se po prvním bodnutí v těle vytvoří protilátky zvané imunoglobulin E. Při dalších bodnutích jed interaguje s touto specifickou protilátkou a vyvolá uvolnění látek, které způsobí alergickou reakci.

Obecně jsou reakce při prvním bodnutí poměrně mírné. Při dalších včelích bodnutích však pravděpodobně dojde k závažným reakcím – ty mohou být až o 60 % závažnější než reakce na první bodnutí. Oběť bodnutí se známou alergií by měla být urychleně dopravena k lékařskému ošetření.

Zvláštní opatření pro alergické děti

Alergie jsou často dědičné, takže pokud máte alergii na včelí bodnutí, je pravděpodobné, že ji bude mít i vaše dítě. Pokud vaše dítě není alergické na včelí bodnutí, můžete očekávat normální reakci s příznaky, které ustoupí po studeném obkladu, nějakém lokálním léku … a několika objetích a polibcích!

Pokud je však alergie vašeho dítěte na včelí bodnutí známá, musíte přijmout určitá opatření.

Měli byste zajistit, aby u sebe měli sadu na včelí bodnutí, která obsahuje inhalátor na rozšíření dýchacích cest a pomoc vašemu dítěti s dýcháním.

Udržujte nehty svého dítěte krátké. Pokud si postižené místo poškrábe a poruší kůži, mohlo by to mít za následek bakteriální infekci.

První pomoc při bolesti, otoku a podráždění po bodnutí včelou

Jakmile se ujistíte, že žihadlo nezpůsobuje žádné vážné reakce, můžete se o něj postarat doma pomocí několika jednoduchých kroků a časem ověřených domácích prostředků.

Odstraňte žihadlo

Žihadlo opatrně odstraňte pomocí nehtů nebo pinzety. Nemačkejte ho příliš silně, protože by se mohlo uvolnit více jedu. K tomu může posloužit i ostrá hrana kreditní karty. Žihadlo můžete také zkusit odstranit tak, že na něj přiložíte proužek lepicího obvazu a brzy poté jej strhnete.

Očistěte zasažené místo

Omyjte místo vodou a mýdlem a přiložte studený obklad, abyste snížili bolest a otok. Pokud je to možné, poraněnou část nadzvedněte.

Zklidněte pokožku

Volně prodejné léky proti bolesti nebo krémy proti svědění pomohou snížit bolest a podráždění. Můžete také použít kalaminový krém nebo některý z následujících přírodních domácích prostředků.

Zklidňující domácí prostředky na včelí bodnutí

Aloe Vera

Fenolové sloučeniny a mastné kyseliny v aloe vera urychlují hojení ran. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem může aloe také zmírnit svědění a otok.

Způsob použití: Stačí vzít list aloe, rozkrojit ho, nabrat trochu gelu a nanést ho na bodnutí. Nemáte po ruce rostlinu? Gel je k dostání na trhu.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má mírně analgetický, protizánětlivý a antibiotický charakter a je docela prospěšný při kožních problémech.

Způsob použití: Sušené okvětní lístky měsíčku lékařského lze namočit do horké vody, scedit, zchladit a vzniklou tekutinu opakovaně nanášet na postižené místo.

Komonice lékařská

Komonice lékařská má antiseptické účinky, tlumí záněty a pomáhá hojit rány. Nezapomeňte však, že komonice je toxická. Dbejte proto na to, abyste nepozřeli žádnou část rostliny ani žádný přípravek z ní vyrobený.

Způsob použití: Čerstvé nebo sušené listy či kořen komonice lékařské lze navlhčit vodou a přiložit na žihadlo. Sušenou rostlinu můžete také 10-15 minut namáčet v horké vodě, scedit, zchladit a přiložit na postižené místo.

Echinacea

Echinacea je bylina s imunitní funkcí, která pomáhá dezinfikovat místo včelího bodnutí. Pomáhá také tlumit bolest a hojit ránu a působí jako čistič krve.

Způsob použití: Echinacea se může používat ve formě tinktury.

Cibule

Použití cibule na včelí bodnutí pomůže zmírnit zánět a snížit bolest.

Způsob použití: Cibuli nakrájejte na plátky a přiložte ji na postižené místo.

Černý čaj

Antioxidanty obsažené v černém čaji mohou pomoci snížit otok.

Způsob použití: Navlhčený čajový sáček přiložte na místo bodnutí a uleví se vám.

Pasta ze santalového dřeva a kurkumy

Zkloubení uklidňujících vlastností santalového dřeva s protizánětlivým působením kurkumy sníží otok a svědění a přinese vám úlevu.

Způsob použití: Z prášku ze santalového dřeva a kurkumy rozmíchaného ve vodě připravte pastu a naneste ji na postižené místo. Počkejte, až pasta zaschne. Jakmile pasta zaschne, odstraňte ji a očistěte pokožku. Po nějaké době znovu naneste čerstvou dávku.

Ghee

Ájurvéda doporučuje požití ghí nebo přepuštěného másla pro vnitřní antihistaminické působení. To pomáhá zmírnit příznaky vyplývající z mírné alergické reakce.

Způsob použití: Jednoduše přidejte několik lžic ghí do horkého jídla, jako jsou polévky nebo rýže.

Pokud vaše příznaky do 3-4 dnů neustoupí nebo se jejich intenzita zvýší, bylo by nejlepší navštívit lékaře. Přestože nelze zabránit všem bodnutím, drobná preventivní opatření, jako je vyhýbání se jasně barevnému oblečení a parfémům s květinovou vůní během venkovních aktivit, jako jsou túry nebo vycházky do parku, mohou pomoci udržet včely v bezpečné vzdálenosti. Dbejte také na to, abyste nerušili úly nebo hnízda. Většina druhů včel není agresivní, a pokud je necháte na pokoji, vrátí vám to.