Zdraví

Způsoby, jak může šafrán zlepšit ztrátu zraku

Šafrán je těžké přehlédnout. Má zářivou červenooranžovou barvu a pochází z květu Crocus sativus. Říká se, že šafrán prospívá zdraví očí. Je to však pravda?

Určitě ano. Můžete za to poděkovat karotenoidům – pigmentům, které dávají šafránu jeho barvu. V těle se některé karotenoidy přeměňují na vitamin A – živinu potřebnou pro zdravý zrak.

Karotenoidy samy o sobě mohou ještě pomoci. Koneckonců jsou to antioxidanty.

Protože je šafrán jejich bohatým zdrojem, může pro váš zrak udělat zázraky. Tady je vysvětlení, jak je to možné.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Chrání buňky fotoreceptorů

Sítnice má buňky zvané fotoreceptory. Ty „překládají“ světlo na elektrické signály a následně na zrakový vjem. V konečném důsledku na nich závisí váš zrak.

Fotoreceptory pracují opravdu velmi intenzivně! Proto jsou náchylné k oxidačnímu stresu. Podle studie v časopise Investigative Ophthalmology & Visual Science je však karotenoidy obsažené v šafránu mohou chránit. Dokonce sníží rychlost odumírání fotoreceptorů.

Studie byla sice provedena na potkanech, ale její výsledky rozhodně stojí za pozornost.

Zabraňuje věkem podmíněné makulární degeneraci

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je častou příčinou ztráty zraku. Stejně jako u mnoha jiných onemocnění v ní navíc hraje významnou roli zánět a oxidační stres.

Díky karotenoidům však může šafrán pomoci. Toto koření má protizánětlivé i antioxidační vlastnosti. Možná je to právě to, co potřebujete k zastavení – nebo zpomalení – věkem podmíněné makulární degenerace.

Zlepšuje citlivost sítnice na záblesky

Věkem podmíněná makulární degenerace závisí také na citlivosti sítnice na světelné záblesky. Pokud je špatná, znamená to, že sítnice nedokáže dobře zpracovávat světlo. Pokud je však citlivost sítnice na mihotavé světlo vysoká? Zlepšuje se zpracování světla, což vede k lepšímu vidění.

Při použití šafránu dojde k druhému z uvedených jevů. Studie s lidskými účastníky zjistila, že krátkodobé podávání doplňků stravy zlepšuje citlivost sítnice u časné věkem podmíněné makulární degenerace. Určitě to není lék, ale může to zbrzdit.

Snižuje oční tlak

Vysoký oční tlak je hlavním rizikovým faktorem glaukomu neboli poškození zrakového nervu. Mezi příznaky patří špatné periferní nebo boční vidění, které však obvykle zůstává bez povšimnutí. A pokud se neléčí? Hrozí slepota, proto je zásadní oční tlak snížit.

Právě to dokáže šafrán díky antioxidační síle karotenoidů. Jinak oxidační stres naruší strukturu oční tkáně. To ztěžuje průtok tekutin, což vede k vysokému očnímu tlaku. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda je nejlepší perorální nebo lokální aplikace.

Zabraňuje vzniku šedého zákalu

Další významnou příčinou špatného vidění je šedý zákal neboli zakalení čočky. Je to také nejčastější příčina slepoty na světě.

Velkou roli zde hraje oxidační stres. Při oxidaci dochází k rozpadu bílkovin, které způsobují zakalení čočky. Poškozeny jsou i další části oka, například lipidy.

Šafrán a jeho karotenoidy. Jako antioxidanty bojují proti oxidačnímu stresu. Na druhé straně chrání strukturu oka a mají potenciál zabránit vzniku šedého zákalu nebo jej oddálit.

Šafrán není lékem na slepotu. Přesto může díky těmto účinkům pomoci oddálit ztrátu zraku. Přinejmenším vám určitě zpestří život.