Zdraví

10 bezpečnostních tipů v domácnosti pro pacienty s CHOPN

Přežívat s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) znamená, že je třeba plánovat dopředu, aby byl váš život organizovanější a snazší. CHOPN je souhrnný pojem, který se používá k označení mnoha progresivních plicních onemocnění, jako je rozedma plic, astma, bronchitida atd. pod jedním širokým pojmem. Toto onemocnění je obecně charakterizováno dušností, chronickým kašlem, sípáním a svíravým pocitem na hrudi. A tyto příznaky vám mohou neuvěřitelně ztížit samostatný pohyb. Kvůli neustálé dušnosti by vás stálo herkulovské úsilí vykonat i tu nejjednodušší práci. Proto vám chytré plánování může umožnit postarat se o sebe a být v domácnosti samostatnější, zejména pokud žijete sami.

Podle studie, která byla zveřejněna v dubnu 2020 v Mayo Clinic Proceedings, jsou lidé s CHOPN, kteří doma používají kyslík, více ohroženi popáleninami. Starší lidé s CHOPN mohou utrpět více úrazů v důsledku ztráty rovnováhy a dalších problémů souvisejících s chůzí a pohybem obecně. Lze tedy předpokládat, že bezpečnostní opatření v domácnosti vás mohou zachránit před mnoha vážnými nehodami, pokud trpíte CHOPN. Zde je seznam věcí, které můžete udělat, aby váš domov byl méně nebezpečný.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Vyberte si první patro

Pokud se stěhujete na nové místo nebo rekonstruujete dům, rozhodněte se pro bydlení v prvním patře. Rehabilitační odborníci doporučují lidem s CHOPN, aby chodili po schodech, jak a kdy jen mohou. Chůze po schodech je vynikající aerobní cvičení, které vás může posílit zevnitř. Měli byste však mít na paměti, že ačkoli je to dobré cvičení, není pro vás proveditelné, abyste chodili do schodů každou chvíli. A v případě, že se nemůžete rozhodnout pro bydlení v prvním patře, pak se snažte chodit kolem domu, jak jen to jde. Chůze vám také může pomoci získat zpět své síly.

2. Kupte si boty, které poskytují oporu a rovnováhu

Rehabilitační odborníci vždy zdůrazňují důležitost nošení správné obuvi, ať už odpočíváte doma, cvičíte nebo jdete ven. Lidé by měli myslet na to, aby si pořídili šněrovací boty, které jsou pohodlné a zároveň zajišťují oporu, protože ty jim umožní volnější pohyb. Sandály, crocsy a žabky se výrazně nedoporučují. Starší lidé mají často problémy s chůzí a rovnováhou. Proto jim s tím může pomoci podpůrná obuv. Rozhodněte se tedy pro obuv, která vám poskytne oporu i rovnováhu.

3. Ukliďte si nepořádek

Je potřeba, aby váš dům byl přívětivý k pohybu. Proto se musíte zbavit nepořádku, který se povaluje kolem i uvnitř vašeho domu. Nepořádek představuje potenciální nebezpečí zakopnutí. Americká asociace fyzioterapeutů (APTA) doporučuje lidem, aby vyhodili i koberce, aby se vyhnuli zakopnutí. Odstranění nepořádku v domácnosti vám umožní volný pohyb, zejména pokud doma používáte přídavný kyslík.

4. Schovejte všechny volné kabely

Lidé častěji zakopnou o volný drát než o cokoli jiného. Proto se musíte zbavit všech drátů a kabelů, které se povalují po domě, zejména na podlahách, abyste snížili potenciální zdravotní rizika. Pokud to nezvládnete sami, požádejte o pomoc s elektrickými přípojkami odborníka. Pokud používáte prodlužovací kabely, pak se ujistěte, že tyto kabely nenecháte ležet na podlaze. Dávejte pozor na všechna zařízení a jejich kabely, které se mohou povalovat po domě, jako je notebook, telefony, zvlhčovače vzduchu atd. Pokud se vám podaří všechny tyto kabely schovat, můžete výrazně snížit pravděpodobnost, že se vám v domě stane nehoda.

5. Dávejte pozor na kyslíkovou šňůru

Lidem s CHOPN se často doporučuje doplňková oxygenoterapie v domácnosti. A doplňkový kyslík se dodává ve dvou formách. Může to být přenosná láhev, kterou si lidé mohou nosit s sebou, a může to být také koncentrátor. Koncentrátor je elektrické zařízení, které zvyšuje koncentraci kyslíku tím, že ze vzduchu odstraňuje dusík.

Pokud neustále používáte doplňkové kyslíkové lahve nebo koncentrátory, musíte věnovat pozornost jejich přívodním šňůrám. Někteří lidé rádi umisťují svůj přenosný koncentrátor kyslíku do jedné místnosti a pak jej přemisťují po celém domě s jeho šňůrou všude možně. To představuje potenciální nebezpečí zakopnutí, kterému se na dlouho nevyhnete. Dávejte si proto pozor na šňůry svého koncentrátoru a cynlindrů na inhalační kyslík.

6. Nechte si nainstalovat madla pro ruce

Pokud máte v domě schody, musíte se ujistit, že máte nainstalovaná také pevná madla, protože schody mohou představovat jednu z největších hrozeb pro vaši pohodu a bezpečnost. Můžete si také nainstalovat madla do koupelny, která vám pomohou při vylézání z vany.

7. Noste si kyslík do koupelny

Únava se může rychle dostavit, zejména během stresujícího koupání. Stálý přísun kyslíku ve vás může udržet stálou míru energie. Kyslík si tedy můžete nosit do koupelny, protože vás může zachránit před pocitem vyčerpání.

8. Proveďte v koupelně některé změny

Někteří lidé s CHOPN se mohou v uzavřených prostorách, jako jsou koupelny, cítit přidušeně. Pokud máte stejný pocit, můžete si při koupeli nechat pootevřené dveře do koupelny. A můžete si také nainstalovat odsávací ventilátor, abyste v koupelně udržovali stálou cirkulaci čerstvého vzduchu.

Pro vaše pohodlí můžete mít v koupelně sprchovou židli. Můžete si také nainstalovat odnímatelnou sprchovou hlavici. Všechny tyto změny mohou způsobit, že pro vás bude celé koupání méně namáhavé.

9. Nevystavujte se otevřenému ohni

Kyslík není hořlavý, ale může masivním způsobem zhoršit požár, protože napomáhá procesu hoření. Vyvarujte se proto vaření na otevřeném ohni s kyslíkovou lahví v blízkosti sporáku. Můžete raději vařit pomocí mikrovlnné trouby. Pokud však chcete vařit na sporáku, nezapomeňte umístit kyslíkovou láhev a koncentrátor mimo dosah sporáku. Také zajistěte, aby se ve vašem domě nekouřilo, abyste předešli nehodám.

10. Mějte kyslík po ruce při domácích činnostech

Mnoho lidí si při domácích pracích sundává kyslíkové masky a nosní kanyly. Vaše tělo však potřebuje více kyslíku, když jste fyzicky aktivní. Kyslíkovou masku nebo nosní kanylu si proto při domácích pracích nadále nasazujte. Umožní vám to být aktivnější a výrazně to sníží pravděpodobnost, že se dostanete do nebezpečných situací.

Tato bezpečnostní opatření vám umožní být nezávislejší a zároveň zajistí vaši bezpečnost v domácnosti. Proveďte tedy tyto změny ještě dnes, abyste pocítili zásadní změnu ve svém životě.