Zdraví

Dobré účinky stresu, o kterých byste měli vědět

Ach, ten stres. Ovlivňuje snad každého. Mezi nejčastější příčiny stresu patří práce, škola a rodina. A i když je nepříjemné se s ním vypořádat, stres má i své výhody. Možná je tomu těžké uvěřit. Jak může být něco tak frustrujícího pro vás dobré? Všechno je to o tom, jak vaše tělo funguje. Přesahuje rámec emocí, pocitů a myšlenek. Při krátkých přívalech stresu se vám bude skutečně dařit.

Nevěříte tomu? Podívejte se na těchto pět způsobů, jak je stres vlastně dobrým přínosem:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stres zlepšuje učení a paměť

Stres vás může učinit chytřejšími. Vážně! To vše díky uvolňování kortizolu, stresového hormonu. Podle studie působí kortizol na prefrontální kůru mozku (přední část mozku). Jedná se o oblast, která reguluje učení. Konkrétně působí tak, že podporuje přenos glutamátu, neurotransmiteru, který má na starosti paměť. Nezapomeňte, že tyto přínosy jsou spojeny s akutním stresem nebo prchavými situacemi. Co se týče chronického stresu? Ten je pro vaše duševní zdraví velmi nebezpečný. Hrozí roztěkanost, ztráta paměti a zapomnětlivost.

Stres zvyšuje pocit štěstí

Stres obvykle není spojován se štěstím. Vždyť se může zdát, že je konec světa! I drobné situace, jako je špatné odbočení, mohou vyvolat spoustu starostí. Prefrontální kůra však také řídí emoce. Krátký nárůst kortizolu ji nastartuje a podpoří tak štěstí a dobré pocity. Navíc se vám uleví, jakmile stresovou situaci překonáte nebo vyřešíte. Opět platí, že klíčem je umírněnost. Příliš mnoho stresu může přerůst v depresi, úzkost a další duševní poruchy. Právě proto je zmírnění stresu životně důležité.

Stres podporuje reakci na nebezpečí

V ohrožujících situacích stres vyvolává reakci „bojuj nebo uteč“. Vaše tělo se připravuje na ochranu. Proto se vám zrychlí tep a napnou svaly. Jde o přežití. Reakce „bojuj, nebo uteč“ funguje i v méně závažných scénářích. Například když se něco pokazí v práci, je normální, že začneme kontrolovat škody. Vaše mysl se soustředí na vyřešení problému a „přežití“ dané situace.

Stres posiluje imunitní systém

Režim „bojuj nebo uteč“ také probouzí váš imunitní systém. Připravuje ho na boj a uvádí vaše buňky do střehu. Představte si to jako trénink imunity. Čím většímu náporu musí čelit, tím lépe se s ním dokáže vypořádat. Až nastane skutečný problém, vaše tělo bude připraveno bojovat. Pokud se však stres nahromadí, může pracovat proti vám. Chronický stres potlačí váš imunitní systém a zvýší riziko onemocnění a infekcí. Stresem vyvolaná nespavost (neschopnost spát) vám také příliš neprospěje.

Stres podporuje motivaci

Motivaci podporuje mnoho věcí: vášeň, zvědavost… a stres. To stačí, aby to některé lidi nakoplo k plnému výkonu. Například když se honíte za termínem, stres vás činí produktivními. Není nad to, když se podíváte na čas, abyste si uvědomili, že to nestíháte. To vás nakopne.

Nikdo není stoprocentně zbaven stresu. Přesto v malých dávkách podpoří vyvážený životní styl. Nebojte se občas zažívat pocit napětí. Přijměte ho a poučte se ze situace. Snažte se vyhnout chronickému stresu. Na oplátku budete lépe chránit své tělo a mozek.