Zdraví

Jak se bránit virům přírodními zdroji

Chvilku zima, pak se oteplí – letošní začátek zimy přímo nahrává virovým onemocněním. K posílení imunity ale nemusíte hned běžet do lékárny.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Patero pro posílení imunity

  1. Hýbejte se. Udržujte své tělo v dobré kondici, tím posílíte i imunitu. Stačí víc chodit pěšky, přestat jezdit výtahem nebo si dopřát krátké procházky.
  2. Otužujte se. Správné otužování účinně posiluje obranyschopnost organizmu. Jedním z vhodných způsobů je například finská sauna, ale stačí se jen denně cca 2 minuty sprchovat studenou vodou a každý den snižovat její teplotu o jeden stupeň celsia až na 20° C.
  3. Dobře spěte. Kvalitní a vydatný spánek je klíčem ke zdraví, jeho nedostatek naopak tělo výrazně oslabuje. Odtud je k nachlazení, rýmě nebo jiným onemocněním už jen krůček.
  4. Dobře jezte. Začněte den vydatnou snídaní, jezte bez stresu, menší porce v pravidelných intervalech a nezapomeňte ani na druhou večeři. Hladovět na noc, je to nejhorší, co lze tělu v oblasti stravování provést. Volte kvalitní a čerstvé suroviny, bohaté na vitamíny a minerální látky, které nám pomáhají posilovat obranyschopnost.
  5. Smějte se. Při smíchu se do těla vyplavují endorfiny (hormony štěstí), které pozitivně působí nejen na psychický stav člověka, ale také na jeho stav fyzický. Jste-li v pohodě, i váš fyzický stav a imunita je lepší.

Silná čtyřka pro zdraví – své účinky neztrácí ani sušením

Kustovnice čínská (Goji, Lycium chinensis)

Obsahuje 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků (také draslík, vápník, železo, zinek, selen)  a spoustu vitamínů (zejména vitamín C, B1, B2, B3 a B5), které přispívají k normální funkci imunitního systému i ke snížení únavy.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Má 10x více vitamínu C, než najdete v pomeranči, vysoký obsah vitamínu E, množství karotenu srovnatelné s mrkví, vitamíny skupiny B a stopové prvky. Konzumací plodu rakytníku se zlepšuje celkový zdravotní stav, zvyšuje se pracovní výkonnost a aktivita.

Moruše bílá (Morus alba)

Má vysoký obsah vitamínu C, obsahuje vitamin K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a také vlákninu, bílkoviny a přírodní cukry, zejména glukózu a fruktózu.

Šípek (lat. pometum)

Pro svůj vysoký obsah vitamínu C ho využívaly už naše babičky. Navíc je plný i vitamínů B1 a B2, karotenu (z něj se tvoří vitamín A), vitamínu P, K a kyseliny nikotinové. Sušené plody spotřebujte během jedné sezóny – v dalším roce ztratí až  50 % vitamínu C.